Biografie

Paul Ryder

Paul Ryder (1979) pochází z Ostravy. Vystudoval Materiálové inženýrství na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava, promoval v roce 2002. V roce 2010 mu byl udělen doktorát v oblasti životního prostředí. Výtvarné umění jej provází již od počátku devadesátých let, kdy se věnoval kresbě a malbě. Fotografické tvorbě se začal věnovat později. V případě malby jsou mu inspirací jeho vlastní životní zkušenosti, prostředí ve kterém žije, ale především lidé jemu blízcí. Jedná se o emotivní reakce na aktuální události. Dává přednost strohému vyjádření liniemi a jakéhosi oproštění se od realistického pojetí výtvarného umění. Pochopení díla je ponecháno na divákovi samém, který není v pasivní roli, a aktivně využívá své obrazotvornosti. Výrazným znakem mnoha prací je použití sytých pastelových tónů, jež mají silný subjektivní dopad na vjem díla, a ve svém důsledku prohlubují prožitek diváka. Postavy a události na obrazech jsou symbolicky stylizované a spíše připomínají dětské kresby, které Ryder redukuje až na podstatu. Když tvoří, dívá se očima diváka. Od počátku své tvorby se Paul Ryder věnoval olejomalbě a pastelu, které od roku 2007 nahradil akryl. Od roku 2002 se věnuje portrétní fotografii, portfilio naleznete na stránkách projektu Fotobooking - Professional Portrait Photography.

V roce 2003 založil výtvarnou skupinu Neklidní, která byla základnou několika autorů (do 2005). V roce 2006, společně s Davidem Pillow, založili hudebně-literární projekt Poesía en Colores (Poezie v barvách). Jedná se o pravidelné večery spojené s autorským čtením, koncertem a výstavou. V současné době je tento projekt provozován společností Upstairs, o.s., spolupracuje s Blankou Fišerovou. V roce 2007 založil Grafické studio Marionetti, jež nabízí služby v oblasti profesionálního grafického designu a fotografie. V roce 2011 grafické studio Marionetti rozšířil o vydavatelství Marionetti Press a fotografický projekt Fotobooking - Professional Portrait Photography. V tomtéž roce se podílel na založení galerie Latin Art Gallery. Od roku 2013 provozuje ve spolupráci s Upstairs, o.s. uměleckou agenturu Bayarte - European Fine Art Center.

Paul Ryder žije a tvoří v Ostravě. Několik let žil na jihu Španělska (2001-2005), které bylo pro něj velkou inspirací a kam se dosud pravidelně vrací. Tvorbu Paula Rydera můžete sledovat na této oficiální internetové prezentaci a samozřejmě výstavách, na které jste srdečně zváni.

Newsletter Ryder.cz

Máte zájem odebírat Newsletter?

Budete mít pravidelné informace o výstavách.
Získáte výhodné slevy při nákupu.

 

Projekty Paula Rydera
Grafické studio Marionetti
Fotobooking - Professional Portrait Photography Bayarte - European Fine Art Center
Kontaktujte autora...

Paul Ryder, ateliér

Poděbradova 32, 702 00 Ostrava 1
+420 737 772 561
ryder@ryder.cz